Αθηνόδωρος: Δυναμική συμμετοχή στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Παμπαίδων – Παγκορασίδων

Δυναμική και επιτυχημένη ήταν η συμμετοχή του Αθηνόδωρου στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α’, που έγινε το Σάββατο 17 Μαΐου στην Πάτρα, όπου ο Αιγιώτικος Σύλλογος
συμμετείχε στους αγώνες αυτούς με 16 αθλητές και αθλήτριες.
Μεγάλη επιτυχία ήταν η πρόκριση 5 αθλητών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας, όπου με τις επιδόσεις τους βάζουν τις βάσεις για καλές θέσεις και ελπίδες για μια θέση στο βάθρο.
Στα 300 μ. με Εμπόδια των Παγκορασίδων, η Κυριακή Δημητρίου κατέλαβε την 2η θέση με χρόνο 50.79 και η Μαρία Καϊάφα την 3η θέση με χρόνο 51.19, επιδόσεις που τους δίνουν την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
Στα 1000 μ. Παγκορασίδων η Άννα Ιατροπούλου κατετάγη 1η με χρόνο 3.11.44, επιτυγχάνοντας το όριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Στο ίδιο αγώνισμα η Βάγια Γιαννάδη κατετάγη 8η με χρόνο 3.58.71.
Στα 1000 μ. Παμπαίδων, το αγώνισμα με τις περισσότερες συμμετοχές αθλητών του Αθηνόδωρου, ο Δημήτρης Γκραικιώτης κατέλαβε την 3η θέση με επίδοση 2.54.09, επιτυγχάνοντας το όριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο Παναγιώτης Κατσούλης κατετάγη 6ος με χρόνο 308.46, ο Αποστόλης Αντωνόπουλος 7ος με επίδοση 3.08.61, ενώ οι δύο μικροί της κατηγορίας Παμπαίδων Β’, ο Στυλιανός Κατσούλης και ο Αποστόλης Χαντζής, κατέλαβαν την 13η θέση με χρόνο 3.19.18 και την 16η θέση με χρόνο 3.37.71 αντίστοιχα.
Στο αγώνισμα των 3.000 μ. ο Ηλίας Καραμπούλας κατέλαβε την 3η θέση με επίδοση 10.10.78 , όπου του έδωσε την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ενώ ο Ταξιάρχης Καραμπούλας κατετάγη 5ος με επίδοση 11.22.97.
Στο αγώνισμα του Ακοντίου, ο Λάζαρος Χατζηγιάννης κατέλαβε την 6η θέση με επίδοση 28.95 ενώ στη Σφαιροβολία ο Λευτέρης Ιατρόπουλος κατετάγη 8ος με βολή στα 9.55 μ. και ο Νίκος Σπηλιόπουλος 10ος με επίδοση 7.57 μ.
Στα 80 μ. Παμπαίδων ο Νίκος Σκούρτης, που ανήκει στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία (Παμπαίδων Β’) κατέλαβε την 14η θέση με χρόνο 10.97.
Τέλος, για άλλη μία φορά ο Αθηνόδωρος είχε δυναμική παρουσία στις Σκυταλοδρομίες όπου στα 4Χ300 μ. Παγκορασίδων κατέλαβε την 1η θέση με επίδοση 3.09.84 ενώ στα 4Χ300 μ. Παμπαίδων κατέλαβε την 3η θέση με επίδοση 2.48.63.